Zajęcia dla uczniów z doradcami zawodowymi

W dniu dzisiejszym tj. 13 marca 2014r. rozpoczęliśmy zajęcia dla uczniów Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej z udziałem doradców zawodowych Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Nowym Sączu. W dwugodzinnych zajęciach, przeprowadzonych przez panie Annę Jerzakowską i Katarzynę Klag, uczestniczyli uczniowie klas:

  • III w – ZSZ temat: Metody poszukiwania pracy,
  • IV h – Technikum temat: Przed wejściem na rynek pracy,

Młodzież z zainteresowaniem obejrzała film pt. ,,Zawód przyszłości” na temat zawodów, które będą popularne w przyszłości.
Przy wyborze zawodu, jak również przy szukaniu pracy ważna jest orientacja w tym, co dzieję się na rynku pracy – które profesje cieszą się rosnącym zainteresowaniem, a którym grozi wyginięcie. W wyniku postępu cywilizacyjnego i technologicznego na rynku pracy pojawiają się nowe zawody. W niektórych przypadkach chodzi co prawda wyłącznie o przekształcenie nazwy lub nadanie nazwy anglojęzycznej, co może wpływać na pewien stopień dezorientacji odnośnie zakresu obowiązków oraz stawianych wymagań. Czasem zmiana dotyczy rozszerzenia oferty lub rozszerzenia możliwości zatrudnienia.
Da osoby poszukującej pracy niezwykle ważne jest posiadanie wiedzy o nowych możliwościach zatrudnienia. Niezależnie od sposobu rozumienia pojęcia „zawód przyszłości” niezbędna jest świadomość czynników wpływających na rynek pracy. Co wpływa na fakt, że jedne zawody znikają a inne mają przed sobą przyszłość? Dlaczego powstają nowe zawody? Co to jest zawód przyszłości? Procesy demograficzne, postęp technologiczny, zmiany stylu życia, globalizacja, prawo podaży i popytu. Gdzie szukać zawodów przyszłości? Jakie są nowe kierunki kształcenia? Jakie kompetencje pracownika będą niezbędne? Profesjonalizm, aktywne metody i życzliwa atmosfera podczas zajęć sprawiły, że uczniowie chętnie w nich uczestniczyli. Kolejne zajęcia dla klas IVi i IVg/d Technikum planowane są na 4 kwietnia 2014r.

Galeria

Sporządziła: A. Tomczyk

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *