W Galerii Tadeusza Olesia, Wystawa przyrodnicza … i nie tylko

21 kwietnia uczniowie klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w niecodziennej lekcji biologii. Odwiedziliśmy pana Tadeusza Olesia w jego prywatnej Galerii w Krościenku nad Dunajcem, gdzie mogliśmy zobaczyć wystawę przyrodniczą  spreparowanych zwierząt.

Pan Tadeusz Oleś, emerytowany pracownik Pienińskiego Parku Narodowego, wcześniej wieloletni pracownik Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie,  zawodu uczył się od najwybitniejszych specjalistów, m. in. Arkadego Fiedlera, prozaika, przyrodnika i podróżnika.
Przez wiele lat gromadził okazy zwierząt – ptaków, ssaków, gadów, płazów, owadów – występujących nie tylko na terenie Pienin i Podhala, ale też i egzotycznych zwierząt pozyskanych z ogrodów zoologicznych Chorzowa, Krakowa i Łodzi.

Miał swoje autorskie wystawy w Pienińskim Parku Narodowym, Tatrzańskim Parku Narodowych, Ojcowskim Parku Narodowym, Gorczańskim Parku Narodowym, Babiogórskim Parku Narodowym i Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Okazy spreparowanych zwierząt najczęściej pochodzą z wypadków, polowań  lub zostały podarowane przez ogrody zoologiczne.

Pan Tadeusz Oleś jak zawsze w humorystyczny, przystępny sposób opowiadał o zwierzętach ciekawostki, których nie sposób znaleźć w podręcznikach. Na zakończenie w prezencie otrzymaliśmy … zęby jelenia.

Dorota Nelle-Zborowska

zobacz_galerie_zdjec

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *