„W chwili ciszy i zadumy wspomnień ….”

11 listopada to dla nas, Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu, gdyż w 1918 roku po 123 latach zaborów Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy.
Jak co roku społeczność naszej szkoły spotkała się, aby upamiętnić 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. W ciszy, melancholii i zadumie przypomnieliśmy sobie chwile upadku, walki i odrodzenia Polski.
W spektaklu zatytułowanym „Gdy wolności nadszedł czas” młodzież naszej Szkoły wspominała o najważniejszych bohaterach tamtych dziejów – o zwykłych ludziach – żołnierzach, którzy opuszczając swoje rodziny, szli w bój, by walczyć o wolny kraj.
….. żegnał ich wieczorny mrok,
Gdy ruszali w bój, gdy cichła pieśń
Szli by walczyć o Twój dom,
wśród zielonych pól
O nowy dzień ….
Symbolem naszej pamięci o walczących za ojczyznę – były palące się znicze złożone pod brzozowym krzyżem symbolizującym mogiłę poległych za ojczyznę
„ bo nie wszystkim pomógł los,
Wrócić z leśnych dróg,
Gdy kwitły bzy
W szczerym polu biały krzyż
Nie pamięta już
Kto pod nim śpi „
Dzisiaj warto zatrzymać się na chwilę wśród pędu życia i odpowiedzieć sobie na pytania: co by się stało, gdyby nie bohaterstwo przodków, którzy walczyli o polską niepodległość? Czy bylibyśmy Polakami ze swoją ojczyzną, językiem i symbolami narodowymi? Czy bylibyśmy dumni z wolnej Polski? Czy walcząc o Polskę, bylibyśmy gotowi na śmierć, tak jak nasi przodkowie? Dziś to im w szczególny sposób dziękujemy, że „walczyli o wolność naszą i waszą, moją i twoją” i za tą walkę o wolną Polskę – Dziękujemy!
Składamy podziękowania uczniom, którzy aktywnie zaangażowali się w obchody Święta Niepodległości w naszej szkole. Prowadzącym: Paulinie Jaworskiej z klasy II i/t oraz Rafałowi Ziemiankowi z klasy III i, a także uczniom klas: I i: Tomaszowi Bednarczykowi, Sebastianowi Dudusiowi, Rafałowi Dulakowi, Kamilowi Dydzie, Wiktorowi Kordasowi, Dominikowi Łużnemu, Mateuszowi Zachwiei, Tomaszowi Zboźniowi, I g/h: Magdalenie Franczyk, Martynie Jankowskiej, II i/t: Iwonie Knutelskiej, Paulinie Kotarskiej oraz Jakubowi Kulasikowi, II g: Agnieszce Gabryś i Magdalenie Jankowskiej, III h/t: Gabrieli Gardoń oraz uczniom klasy III a/w: Anecie Bednarczyk, Annie Plewie i Kamilowi Borzęckiemu.
zobacz_galerie_zdjec

Organizatorzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *