Szkolenie winiarskie

27 października grupa uczniów naszej Szkoły wzięła udział w szkoleniu winiarskim, które miało na celu wprowadzenie uczniów do zagadnień związanych z prezentowaniem, otwieraniem, degustowaniem i serwowaniem win.
Miejscem, w którym się odbywało, był piękny szesnastowieczny kasztel, stanowiący część składową Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej. Historia Folwarku liczy kilka wieków. Kasztel – stary dwór obronny, jest uznawany za najstarszy zabytek w Mszanie Dolnej. Zabudowania dworskie także mają swoją historię – niegdyś były własnością rodów, m.in. Krasińskich. Obecnie Folwark oferuje klientom szeroki zakres usług, m.in. restaurację, stylowy hotel, winiarnię z piwnicą win, folwark sztuki i muzyki.
Na miejscu zostaliśmy gorąco przywitani przez Pana Andrzeja Majchrzaka, właściciela obiektu. Na początku Pan Andrzej przedstawił nam krótką historię Kasztelu, tę XVI wieczną i najnowszą, nawiązując do słów „W starych murach nowe życie”. Szkolenie rozpoczęło się od charakterystyki i prezentacji win. Kolejnym jego etapem była możliwość zaobserwowania m.in. jak przebiega degustacja, jak należy prawidłowo serwować , a także właściwie dobierać wino do potraw.
Druga część wizyty obejmowała zwiedzanie pięknych XVI wiecznych pomieszczeń. Kamienne mury grubości ok.150 cm, kopuły , piękne obrazy , olbrzymie żyrandole, piwniczka z tysiącami różnych win zrobiły wielkie wrażenie na uczniach. Z równie dużym zainteresowaniem uczniowie zwiedzili pokoje hotelowe. Wizytę zakończyliśmy wspólnym zdjęciem przed głównym wejściem do folwarku.
Dziękujemy serdecznie Panu Andrzejowi za mile spędzony czas w Folwarku Starej Winiarni.

Galeria

red. Stanisława Kwiatek

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *