Święto słowa w ZSZiP…

To nowa inicjatywa, z którą wyszli nauczyciele poloniści w naszej szkole. W tym roku obchodzone było 14 marca. Data nie była przypadkowa. Tego dnia gościliśmy pracowników naukowych Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a zainteresowani uczniowie mogli posłuchać wykładu dra hab. Macieja Raka pt. „Co trąci myszką – o frazeologii języka polskiego”.
Ci, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu norm językowych, mogli wziąć udział w konkursie polonistycznym. Zorganizowano go w celu upowszechniania wśród młodzieży postawy troski o język ojczysty. Zmagania miały wyłonić także Mistrza języka polskiego. Z dwudziestoma konkursowymi pytaniami najlepiej poradził sobie uczeń klasy III i, Mateusz Kurnyta i to on otrzymał zaszczytny tytuł Mistrza języka polskiego 2016. Na wyróżnienie zasługują też zdobywcy II miejsca: Kamil Buczek z klasy IVi, Beata Wójcik z klasy IIIh/t oraz Wiktor Kordas z klasy I i.
A na koniec zachęta do refleksji nad językiem, który nie zawsze odpowiednio wyraża to, co chcielibyśmy powiedzieć. Może więc watro kierować się słowami satyryka:
„Chodzi mi o to”, by język
a niechby i „giętki”
Nie mówił, tak – „wszystkiego”
„co pomyśli głowa”.

R.K.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *