Spotkanie z Panem Janem Kubikiem

W środę w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z Panem Janem Kubikiem. Przez 43 lata pracował on jako piekarz w piekarni w Krościenku. Zdobyte przez lata pracy doświadczenie pozwoliło mu na bardzo dokładne przedstawieniu uczniom szczegółów tradycyjnego wypieku chleba, a także uzmysłowienie im jak trudna jest praca piekarza, często niezależna nawet od dnia tygodnia. Ciekawie opowiadał o dawnych sprzętach służących do pracy podczas żniw i do produkcji pieczywa. Podczas spotkania Pan Jan wracał do przeszłości i wspominał codzienną pracę krościeńskich piekarzy. Podkreślił, iż wszystkie czynności związane z produkcją chleba wykonywali ręcznie, bez użycia maszyn. Podczas dziennego wypieku wykorzystywali do produkcji tonę mąki. W jednym piecu jednorazowo mieściło się 80 bochenków. W tamtym okresie piekarnia krościeńska zaopatrywała w chleb bardzo obszerny teren regionu od Ochotnicy Górnej aż po Nowy Targ. Chleb ten do dzisiaj słynie z jakości i smaku. Pan Jan, słynący w regionie z zamiłowania do muzyki, uatrakcyjnił nam spotkanie grą na trombicie, instrumencie, którego dźwięki w dawnych czasach miały za zadanie odstraszanie dzikich zwierząt. Z inicjatywy Pana Jana młodzież naszej szkoły miała możliwość zagrania na tym instrumencie. Na zakończenie spotkania, w ramach podziękowania, uczniowie wręczyli gościowi samodzielnie upieczony, jeszcze ciepły bochenek chleba.

Spotkanie z Panem Janem Kubikiem zostało zorganizowane w ramach kampanii „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia.”

zobacz_galerie_zdjec

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *