Śladami zabytków UNESCO

7 czerwca 2016 r. klasy II i III technikum obsługi ruchu turystycznego uczestniczyły w wycieczce śladami zabytków UNESCO. Na początku odwiedziliśmy Kalwarię Zebrzydowską, a w drodze do Oświęcimia zatrzymaliśmy się w Wadowicach, gdzie każdy miał możliwość spróbowania sławnej papieskiej kremówki. Celem naszej wycieczki było zwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Odwiedziłam to miejsce po raz pierwszy ale wiem, że wspomnienia pozostaną na długo w pamięci. Już sam napis nad bramą ARBEIT MACHT FREI (praca czyni wolnym) sprawił, że ciało ogarnął niepokój a do oczu napływały łzy. Będąc w pierwszym bloku z minuty na minutę uświadamiałam sobie, że jesteśmy na wielkim cmentarzu, miejscu, gdzie zginęło ponad milion niewinnych ludzi. Widok setek butów, okularów czy 7 ton włosów wzbudził we mnie ogromny smutek i niepokój. Kiedy przejechaliśmy do obozu w Brzezince zobaczyliśmy baraki, również dla dzieci. Warunki jakie tam panowały były przerażające i trudne do przeżycia. Więźniowie w drodze do obozu, widząc dym unoszący się w powietrzu wiedzieli, że „komin jest jedyną drogą ucieczki”. Nie spodziewałam się, że ta wycieczka wywoła we mnie tyle emocji. Osobiście miałam kiedyś możliwość spotkania ze starszą kobietą, która jakiś czas spędziła w obozie i opowiadała mi o swoich przeżyciach. Czytając dużo artykułów lub oglądając filmy dokumentalne, które obrazowały „życie” w Auschwitz-Birkenau mogłam zaznajomić się z tą mroczną, straszną historią. Jednak fizyczna obecność w tym miejscu daje nam o wiele do myślenia. Dopiero tutaj możemy docenić to co mamy i co nas otacza. Chociaż od zakończenia wycieczki minęły dwa dni to cały czas towarzyszą mi wspomnienia i wrażenia, które będą na zawsze w moim sercu.

zobacz_galerie_zdjec

Relacjonowała Paulina Jaworska kl. II i/t

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *