Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W myśl jej postanowień 1 marca stał się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i świętem państwowym. Kim byli?„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, których komuniści odsądzali od czci i wiary, nazywali bandytami reakcyjnego podziemia. Pisano o nich jak najgorzej albo wcale. Bohaterowie wojennej zawieruchy, odwagi i poświęcenia teraz mordowani, bez śladu pochówku. Do ich rodzin wysyłano listy, w których nazywano ich zdrajcami i przeklętymi. W odróżnieniu od tych, którzy uznali narzuconą władzę ludową, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu. Żołnierze niepodległościowych organizacji zmuszeni byli w końcu przyjąć od komunistycznych władz tzw. „amnestię”, która okazała się podstępną pułapką. Nadal tropiono i mordowano nie tylko tych, którzy nie chcieli się ujawnić, ale także tych, którzy to uczynili. Za koniec ich zbrojnego oporu uznaje się datę zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) 21 października 1963 r.
Uczniowie naszej szkoły 29 lutego i 1 marca na lekcjach historii poznawali tragizm „Żołnierzy Wyklętych”. Oprócz przygotowania materiałów w postaci fotografii, dokumentów, mieli możliwość wysłuchania z nagrań audiowizualnych wspomnień i relacji świadków z lat 1930 – 1950. Na ich podstawie można było poznać atmosferę tamtych czasów, zgłębić zainteresowania historyczne związane z historią najnowszą.
red.B.Skubisz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *