Lekcja biologii inna niż wszystkie.

Uczniowie Technikum żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem uczestniczyli w niecodziennej lekcji zoologii prowadzonej przez Pana Tadeusza Olesia, zwiedzając jednocześnie Jego prywatną wystawę przyrodniczą.

Jak zawsze fantastyczne opowieści Pana Tadeusza o prawdziwym świecie zwierząt, wzbudzają zachwyt. Możemy tu usłyszeć o rzeczach, których nie znajdziemy w żadnych książkach: zwyczajach zwierząt, ich zachowaniu, sposobach zdobywania pożywienia itp. Usłyszeć, ale i zobaczyć okazy zwierząt pochodzących z całego świata. W swoich zbiorach Pan Oleś posiada kilkaset gatunków: od drobnych owadów i pajęczaków, po duże ssaki, takie jak: wilk, ryś, dzik, jeleń czy żubr. Wiele z nich to gatunki rzadkie, zagrożone wyginięciem, podlegające ochronie. Pan Tadeusz otrzymał oczywiście stosowne zezwolenia na posiadanie tych zwierząt. W tym nietypowym muzeum możemy zobaczyć zwierzęta, ale również pogłaskać wilka, tygrysa, lamparta; dotknąć skóry węża; wziąć do rąk czaszkę mandryla.

Sam autor wystawy jest również postacią niezwykle ciekawą dla uczniów. Preparator zwierząt to w końcu zawód dość rzadki. Lekcja biologii prowadzona przez byłego pracownika PAN w Krakowie, który przez 15 lat pracował ze studentami, to zaszczyt. Świadomość, że oto przed nami stoi człowiek, który zajmował się reintrodukcją motyla niepylaka apollo w Pieninach, również robi wrażenie.

Z tej lekcji biologii z pewnością uczniowie wynieśli mnóstwo wiedzy i nieco innego spojrzenia na świat zwierząt. U Pana Tadeusza jesteśmy gośćmi każdego roku i z pewnością tu powrócimy …

Dorota Nelle-Zborowska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *