Klasy Turystyczne na Konferencji Naukowo Branżowej

17 kwietnia 2015 roku uczennice klasy 1 i oraz 2 t wzięły udział w I Międzynarodowej Konferencji Naukowo Branżowej „Geologia – Zdrowie – Ekologia. Geoturystyka i turystyka uzdrowiskowa w regionie”, która odbyła się w sali konferencyjnej PPWSZ w Nowym Targu. Konferencja zorganizowana została przez instytut Turystyki, Rekreacji i Odnowy Środowiska Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Celem konferencji była wymiana doświadczeń i dorobku naukowego krajowych i zagranicznych ośrodków akademickich dotyczących rozwoju geoturystyki i turystyki uzdrowiskowej.
Konferencja miała charakter interdyscyplinarny, prowadzona była w dwóch językach: polskim i słowackim. Została podzielona na trzy obszary. Pierwsza sesja dotyczyła waloryzacji obiektów geoturystycznych i uzdrowiskowych, druga – zagospodarowania obiektów geoturystycznych i uzdrowiskowych, natomiast trzecia poświęcona była problematyce samych uzdrowisk.
Uczennice mogły wysłuchać prelekcji dotyczących nauk przyrodniczych, nauk społecznych i humanistycznych z zakresu: geologii i ekologii w uzdrowiskach, atrakcji geoturystycznych uzdrowisk: Szczawnica i Rabka Zdrój oraz miasta Nowy Targ, geoturystycznych walorów Gorczańskiego Parku Narodowego i Beskidu Wyspowego oraz doliny Białki. Na szczególną uwagę zasłużyła prezentacja dotycząca koncepcji górskiego geoparku na obszarze uzdrowiskowym na przykładzie projektowania geoparku „Dolina Wisłoka – Polski Teksas” – ziemia krośnieńska oraz wykorzystanie terenów proeksploatacyjnych dla funkcji geoturystyczno – uzdrowiskowej. Dziewczęta dowiedziały się również jak tworzone są najnowocześniejsze mapy geologiczno – turystyczne.
Już dzisiaj czekamy na kolejną konferencję.

red. J.Majerczak

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *