Jest taki konkurs…

W sobotę, 6 lutego 2016 roku Paulina Kozub uczennica klasy drugiej Technikum technik żywienia i usług gastronomicznych wzięła udział w konkursie kulinarnym „Karnawał z bażantem”, w którym zajęła 3 miejsce. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach przy współpracy Polskiego Związku Łowieckiego Okręg Tarnowski, Koła Łowieckiego „Szarak” w Ciężkowicach, Koła Łowieckiego „Dunajec” w Wojniczu, Lasów Państwowych Nadleśnictwo Gromnik. Jego celem była promocja dziczyzny oraz staropolskiej sztuki kulinarnej poprzez zastosowanie dzikiego ptactwa w sposób nowoczesny i kreatywny, kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o polskiej kulturze łowieckiej i łowieckiej tradycji kulinarnej oraz doskonalenie umiejętności kulinarnych i kreatywności uczniów szkół gastronomicznych.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy, wewnętrzny – polegał na przeprowadzeniu próby na materiale dostarczonym przez organizatora oraz opracowaniu receptur, dań próbnych, natomiast drugi etap w ZSOiZ w Ciężkowicach, polegał na przygotowaniu dwóch porcji opracowanego dania głównego.
Uczestnicy zmagań byli oceniani przez dwie komisje: jury techniczne pod przewodnictwem Pana Marcina Polusa, prezesa Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników w Krakowie, które zwracało uwagę na koncepcję technologii, organizację pracy, technikę wykonania oraz ekonomiczne wykorzystanie surowców oraz jury degustacyjne pod przewodnictwem prezesa ORŁ w Tarnowie Pana Romana Bukowskiego. Oceniało ono wygląd i aranżację potraw, dobór składników oraz smak dań.
Paulina przygotowała potrawę „Bażant w zapusty”, czyli nadziewane roladki z filetów z piersi bażanta grzybami, uda bażanta zawijane w boczku wraz
z dodatkiem kaszy jęczmiennej z grzybami oraz smażonego chrustu.
Oprawę konkursu uświetnił udział hejnalistów Koła Łowieckiego.
Przygotowanie uczennicy do konkursu B. Ciesielka, T. Ptak, M. Czaja.

B.C.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *