Hej, kolęda, kolęda!

„Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne. Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska” – tak przed laty określił nasz dorobek dziejowy wieszcz polski Adam Mickiewicz.
Okres Bożego Narodzenia kojarzy nam się zazwyczaj z wigilią, szopką, prezentami gwiazdowymi oraz śpiewem kolęd… Chcąc podtrzymać ten piękny zwyczaj, w miniony czwartek, kolędnicza grupa przebierańców ZSZiP wyruszyła z życzeniami i kolędami na kościeński Rynek. Wcześniej życzenia bożonarodzeniowe i pierniczki wykonane w pracowni cukierniczej naszej szkoły otrzymali nauczyciele, uczniowie i pracownicy. I choć wizyty w klasach były krótkie – minęły w serdecznej atmosferze, przy wspólnym śpiewaniu kolęd.
Następnie kolędnicy udali się na Rynek, aby mieszkańcom naszej gminy złożyć życzenia świąteczne. Odwiedziliśmy ważne instytucje naszej miejscowości – Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, Komisariat Policji, Urząd Pocztowy, Gminne Centrum Kultury, Pieniński Park Narodowy, Ośrodek Zdrowia, Szkołę Podstawową, Aptekę, Delikatesy Centrum oraz Steskal – gdzie niemal codziennie zakupy robi prawie każdy z nas. Na Rynku piernikami zostali obdarowani przypadkowi przechodnie i osoby czekające na przystanku. Kolędnicy ponownie odwiedzili także znajomych z LO, którym sprawili wielką niespodziankę.
Wzorując się na postaciach obecnych przy narodzeniu Pana Jezusa w rolę Maryi wcieliła się Anita Tokarczyk, Józefa odegrał Dawid Zachwieja. Chóry aniołów reprezentowała Natalia Firek, natomiast rolę diabła odegrał Tomasz Waksmundzki. Nieoceniona okazała się również praca pasterzy– Damiana Regieca i Ireneusza Regieca. Nie mogło również zabraknąć postaci śmierci – w którą wcielił się Dawid Syjud oraz króla Heroda, którym był Rafał Ziemianek. Całość zamknęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Justyna Groń, która pięknie prezentowała się w stroju ludowym.
Wszyscy przyjęli nas z prawdziwą radością i wielką otwartością, ciesząc się naszą wizytą, która była dla nich prawdziwą niespodzianką. Mamy nadzieję, że tegoroczny przedświąteczny dzień zapadnie wszystkim uczniom ZSZiP, LO oraz mieszkańcom Krościenka w pamięci, wprowadzając w ciepłą świąteczną atmosferę.
Kontynuując to wspólne kolędowanie zorganizowaliśmy 19 grudnia br. w naszej szkole Konkurs Kolęd i Pastorałek. Uczniowie mieli przygotować dowolny utwór – kolędę lub pastorałkę – z własnym akompaniamentem lub podkładem muzycznym oraz własną aranżacją. Prezentacja kolęd urozmaicona była recytacją wierszy o tematyce świątecznej oraz historią powstania niektórych kolęd.
Szkolna Komisja oceniając występ każdej grupy brała pod uwagę: poprawność wykonania, dobór i znajomość tekstu, strój wykonawców, rekwizyty i ogólną prezentację artystyczną. W przeglądzie wzięły udział wszystkie klasy ZSZiP, które w bardzo interesujący sposób zaśpiewały swój repertuar.
Symboliczne nagrody – słodycze otrzymali od samorządu uczniowskiego wszyscy uczestnicy, natomiast laureatami tegorocznego konkursu zostali:
1 miejsce – klasa 4d (wych. p.Krystyna Salamon)
2 miejsce – klasa 2g (wych. p.Małgorzata Hryc)
3 miejsce – klasa 3i (wych. p. Marek Regiec)
Nagrody ufundowali Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.
To przedświąteczne wspólne kolędowanie zakończyło się życzeniami Pani Dyrektor i zaproszeniem do wigilijnych spotkań klasowych, podczas których uczniowie kontynuowali śpiew i składali sobie życzenia.
„Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia,
Dużo radości, zdrowia, pokoju w sercu,
Rodzinnych spotkań przy wspólnym kolędowaniu
oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2015”
życzą
uczniowie i nauczyciele ZSZiP

Galeria 1

Galeria 2

oprac. Lucyna Hryc, kl.2ht, s.Małgorzata Dyrek – opiekun SU

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *