Fascynujący świat wiedzy, czyli Wieczór Nauki w naszej Szkole  

Nauka jest zbiorem wypróbowanych przepisów stwierdził niegdyś Paul Valery. Ta myśl stała się niemalże hasłem przewodnim piątkowego Wieczoru Nauki, który już po raz drugi odbył się w naszej Szkole. Owszem, mieliśmy wówczas do czynienia z wieloma sprawdzonymi przepisami, ale efekt wielokrotnie zaskakiwał. Taki był jednak cel tejże imprezy. Połączenie nauki z zabawą miało przynosić zaskakujące, oryginalne rozwiązania.

Głównymi aktorami byli oczywiście nasi uczniowie, którzy wielokrotnie zapraszali przybyłych gości do wspólnego wykonywania doświadczeń.  Było to okazją do świetnej zabawy i rozwijającej umysł przygody.

Wieczór Nauki obejmował różne branże.

Do świata fascynujących eksperymentów zapraszali gości pasjonaci biologii i chemii. Odwiedzający tę część naszej Szkoły mogli się przekonać  jak wywołać burzę w probówce i jak wytworzyć niepalący się papier. Zaprezentowana została także widowiskowa produkcja tlenu, wodoru, a nawet srebra! Zainteresowani powstawaniem zjawisk atmosferycznych mogli się dowiedzieć  jak powstają kwaśne deszcze i jak szkodliwy wpływ wywierają one na środowisko. Podczas zajęć o charakterze warsztatowym uczestnicy wspólnie z prowadzącymi  mogli przeprowadzić doświadczenia, za sprawą których uchylony został rąbek tajemnicy życia, świata i nauki.

Świat nauk przyrodniczych reprezentowała także inna dziedzina, a mianowicie geografia.  Tutaj można było uzyskać odpowiedzi na szereg intrygujących pytań, m.in. Ile ważysz na księżycu? oraz Jak mierzy się wiek ludzi na innych planetach? Historię Ziemi poznawano w niezwykle oryginalny sposób –  układając prakontynent o nazwie Pangea. Można było także dotknąć prawdziwego meteorytu, a nawet sprowokować wybuch wulkanu! To nie jedyne przyrodnicze ciekawostki. Skamieniałości przewodnie ery paleozoicznej i mezozoicznej były kolejnym eksponatem, który podziwiali przybyli goście. Nie mogło oczywiście zabraknąć elementów kultury lokalnej. W tym roku prezentowane były atrakcje turystyczne Krośnicy.

W Wieczór Nauki przekraczamy bramy krainy wiedzy pełnej szerokich możliwości i wrażeń. W jaki sposób? Może przez kuchenne rewolucje, latające rodzynki czy tęczowe mleko? A może przez zapoznawanie się z najdroższymi produktami świata?

Te i inne atrakcje czekały na przybyłych w strefie gastronoma. W tym miejscu można było realizować fantazje kulinarne i wywołać np. tęczę w kuchni…  Ruchome piaski, stworzenie świeczki z pomarańczy czy gra na kieliszkach to kolejne ciekawe doświadczenia, z którymi można było się zetknąć. Spragnieni mocniejszych wrażeń obserwowali także wywoływanie…  tornada w butelce.

Na zakończenie strefa informatyka. Sale z tej dziedziny nauki zostały opanowane przez nolify grające w League of Legends oraz pancerniaków rywalizujących w World of Tanks. Na miłośników spalin i wysokich obrotów czekały zmagania w Colina McRae. Wyczuwalna stała się nawet atmosfera zbliżającego się mundialu, przybyłym gościom zaoferowano  grę w FiFę.

Za nami kolejny Wieczór Nauki. Fascynujący świat wiedzy jak co roku przyciągnął sporą grupę zainteresowanych. To dowód na to, że nauka czasem błędnie kojarzy się z nudą albo przymusem. To przecież wiele dziedzin, które kryją w sobie równie wiele zagadek. Z niektórymi z nich z sukcesem zmierzyli się nasi uczniowie, dla których w tym miejscu należą się ogromne słowa uznania. Zdobytą w naszej szkole wiedzę potrafili wykorzystać w niezwykły sposób. To także zasługa pracujących w szkole nauczycieli – pasjonatów swoich dziedzin.

Odwiedziło nas: 81 dzieciaków pod opieką 31 dorosłych. Naszych uczniów naliczyliśmy 60 sztuk;)

Wszystkim składamy więc podziękowania za ukazanie tajemniczego świata nauki w tak  niezwykły sposób. Mamy nadzieję, że równie oryginalnych pomysłów nie zabraknie w przyszłym roku.

Galeria

red. Renata Janik

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *