Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wspominamy żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni. Tego dnia uczniowie klasy 4g pod opieką nauczycieli: Doroty Nelle – Zborowskiej i Barbary Skubisz brali udział w projekcji filmu dokumentalnego ”Gurgacz. Kapelan Wyklętych”. Film jest rekonstrukcją życia i działalności księdza Władysława Gurgacza, jezuity, który był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej na terenie sądecczyzny. Wraz z młodymi żołnierzami przebywał w lesie, pełnił dla nich posługę kapłańską, a przede wszystkim dbał o to, by prowadzone przez nich działania nie były sprzeczne z zasadami etyki katolickiej. Oddział ostatecznie został rozbity, rozpoczął się pokazowy proces. 14 sierpnia 1949 r. WSR w Krakowie wydał wyrok. Na śmierć skazano ks. Gurgacza, Stefana Balickiego „Bylinę” i Stanisława Szajnę „Orła”. Skazanych osadzono w tzw. bloku śmierci Centralnego Więzienia Montelupich w Krakowie. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski, o którą zresztą ks. Gurgacz nie prosił. Wyrok został wykonany 14 września 1949 r. na podwórku więzienia przy ul. Montelupich.

Po zakończeniu filmu młodzież miała możliwość poznania kulis pracy nad jego realizacją oraz udziału w quizie dotyczącym znajomości faktografii z zakresu podziemnej partyzantki powojennej.

(W opracowaniu wykorzystano artykuł autorstwa Dawida Golika i Filipa Musiała z IPN Kraków: „Ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem” – kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców nr 1-2 (108-109) styczeń-luty 2010 „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”.)

red. B.S

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *