Dzień Patrona Szkoły

14 IX 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek wraz z wychowawcami i nauczycielami uczcili Dzień Patrona Szkoły. Całą społecznością szkolną wyruszyliśmy na zajęcia terenowe, aby w bliskim kontakcie z przyrodą wspominać postać Profesora Władysława Szafera. Pogoda tego dnia była przepiękna, poszukiwanie tajemnic przyrody w takich warunkach jest ogromną przyjemnością. Podziwialiśmy Pieniny, Tatry i Gorce.

Tematem przewodnim zajęć były: Ekosystemy. Poznawaliśmy bogactwo przyrodnicze łąk oraz zespołów leśnych. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób człowiek zmienia ekosystemy, i z nutką refleksji i zadumy nad przemijaniem, wspominaliśmy krajobraz dawny. Granice przyrody wciąż kurczą się pod naporem cywilizacji, ale zgodnie stwierdziliśmy, że należy zrobić wszystko, aby po wieczne czasy zachować „klejnoty ze skarbca polskiej przyrody”. Przypomnieliśmy wciąż aktualne słowa Profesora Władysława Szafera: „Łatwo jest zniszczyć zasoby naturalne, łatwo jest zniszczyć siły przyrody, ale odtworzenie tych zasobów i sił jest albo niewykonalne, albo jest rzeczą niesłychanie trudną i kosztowną.”

Dorota Nelle-Zborowska

galeria:

Cz. 1

Cz. 2

Cz.3

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *