Dzień otwarty w ZSZiP w Krościenku n.D

Piątek, 21 marca 2014 roku był Dniem Otwartym naszej szkoły. Odwiedzili nas uczniowie klas trzecich Gimnazjum w Ochotnicy Górnej, Sromowcach Niżnych, Maniowach, Kluszkowcach, Szczawnicy, Krościenku n.D oraz Tylmanowej. Gimnazjaliści mogli zwiedzić naszą placówkę w godz. 9.00 – 13.00.
Co zawierał program?
Rolę przewodników pełnili uczniowie z klas technikum i szkoły zawodowej. Udzielali informacji o szkole, kierunkach i korzyściach kształcenia zawodowego. Gimnazjaliści mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły w branży hotelarskiej, turystycznej, gastronomicznej, informatycznej, wyposażeniem sal oraz umiejętnościami uczennic Technikum Usług Kosmetycznych. Dla odwiedzających przygotowano ulotki informacyjne o szkole, kierunkach kształcenia, rekrutacji na rok szkolny 2014/2015. Uczniowie branży gastronomicznej zadbali o poczęstunek w postaci: tartinek, soków naturalnych, naleśników z owocami, fonde czekoladowego. Na odwiedzających czekało stanowisko losowania okolicznościowych pamiątek związanych ze szkołą i przysłowiowy „cukierek”.
Co można było zobaczyć ?
Gimnazjaliści zapoznali się z pracownią hotelarską i przyległą recepcją, a uczniowie ZSZiP pochwalili się niektórymi umiejętnościami związanymi z obsługą gości hotelowych, pokazem układania ręczników. Przygotowali również prezentację multimedialną z zakresu hotelarstwa traktującą o codziennej nauce młodzieży, wycieczkach zawodowych i praktykach odbywanych w okolicznych oraz nadmorskich hotelach. Można było pozyskać informacje dotyczące nauki w Technikum Hotelarskim i Technikum Obsługi Turystycznej.
Zwiedzający mieli możliwość obejrzenia przestronnej biblioteki, zapoznania się ze zgromadzonym bogatym księgozbiorem oraz multimedialnym centrum ICIM. Na co dzień uczniowie naszej szkoły wykorzystują je do wyszukiwania potrzebnych informacji przy użyciu Internetu, sporządzania bibliografii niezbędnej do ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego czy po prostu spędzenia wolnego czasu.
Uczennice klasy I h przygotowały i prezentowały scenki z udzielania pierwszej pomocy, które mogą przydać się w życiu codziennym.
Jak zwykle sporym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie pracowni informatycznych. Gimnazjaliści mogli zapoznać się jak wygląda nauka w Technikum Informatycznym. Uczniowie szkoły zaprezentowali transfer treści z wykorzystaniem sieci szkolnej oraz pokaz gier komputerowych. Ważna i cenna informacja to fakt, że sami je wykonali. Informatycy zaprosili do udziału w konkursie na czas pod nazwą „Kabelek nie łączy”- montaż komputera osobistego.
Na zwiedzających czekała także pracownia gastronomiczna. Można było obejrzeć nowoczesny sprzęt wykorzystywany w czasie zajęć przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz kucharzy małej gastronomii, czyli uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Na pytania zainteresowanych nauką w tych zawodach odpowiadali nasi uczniowie.
Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia zmagań uczestników V Międzyszkolnego Konkursu Nakrycia Stołów Okolicznościowych o tematyce „Sekrety kuchni Watykanu”. Uczestnicy reprezentowali sześć Szkół: Pienińską Szkołę Zawodową w Szczawnicy, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu, Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy, Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce i Zespół Szkół św. Kingi w Łącku. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Karolina Marek z klasy III d i Kinga Jama z klasy 2g/d. Cele konkursu to: rozwijanie kreatywności i zainteresowań zawodowych uczniów, wyrabianie poczucia estetyki, rozwijanie umiejętności praktycznych, a także integracja i współpraca szkół kształcących w zawodach gastronomicznych i hotelarskich.
Gościom i gospodarzom dopisywał humor i dobre samopoczucie. Czego można chcieć więcej w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny?
Fotografie z przebiegu dnia można obejrzeć w galerii przygotowanej przez szkolnego fotografa Lucynę Hryc, uczennicę klasy Ih/t- zobacz w galerii

Opracowała Barbara Skubisz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *