Dąb Słowianin w Konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015

Zachęcam wszystkich do głosowania na drzewo reprezentujące nasz kraj w Konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Polskę reprezentuje 450 – letni dąb Słowianin z Dębiny.
Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić
i chronić.
Głosy na polski dąb Słowianin można oddawać do końca lutego na stronie www.treeoftheyear.org lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl.

Dąb Słowianin z Dębiny w gminie Jelcz – Laskowice (woj. dolnośląskie) – Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2014 – Dąb nieprzypadkowo nazwano Słowianinem. Rósł, a historia zmieniała się przez wieki. Jego początki sięgają czasów Piastów Śląskich, a imię to patriotyczny ukłon w ich kierunku. Drzewo jest symbolem polskości, oddaje cześć tym, którzy przez wieki walczyli z germanizacją śląskiej ziemi. Mimo prowadzonego procesu likwidacji języka polskiego, w powiecie oławskim utrzymywała się polska mowa, a wśród polskojęzycznych wsi wymienianych przez historyków była też Dębina.
Słowianin to dąb szypułkowy, jego wiek określa się na ok. 450 lat, obwód 750 cm, wysokość ok. 27 m, pomnik przyrody, zgłoszony przez grupę rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”. Widok majestatycznego drzewa zachwycił rowerzystów, do tego stopnia, iż postanowili zgłosić drzewo do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. W czerwcowym, ogólnopolskim głosowaniu dąb zdobył I miejsce, uzyskując 5034 głosy.
Usytuowanie drzewa we wsi, której nazwa kojarzy się z lasami dębowymi, daje pewność, że dąb ten jest przez mieszkańców objęty kultem i pielęgnowany jako żywy symbol miejscowości, w której rośnie.

Dorota Nelle-Zborowska
nauczyciel biologii
w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek
w Krościenku nad Dunajcem

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *