Apel o zaprzestanie wypalania traw..

Pan Olaf Dobrowolski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko zwraca się do wszystkich mieszkańców z naszego terenu z apelem o zaniechanie wypalania traw i pozostałości roślinnych.

Pamiętajmy, że takie działania są przyczyną śmierci wielu gatunków zwierząt. W płomieniach giną żaby, jaszczurki, krety, ryjówki, jeże, zające, lisy, kuny, nornice i inne drobne gryzonie. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się również gniazda już zasiedlone. Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady.

Pamiętajmy również, że w efekcie takich działań ziemia się wyjaławia, a nie użyźnia, jak sądzą niektórzy rolnicy.

Wypalanie traw jest u nas „zła tradycją”, z której dla dobra środowiska koniecznie należy zrezygnować.

D. N-Z

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *